שם משתמש    סיסמה   פייסבוק
דף הבית     אודותינו     על השירות     מאמרים     הורדות     קישורים     צור קשר     
זהירות, הוראת-קבע

בנק לא חייב לעקוב אחרי ההרשאות שבטופס ולא להשיב כספים

לפני זמן פנה לעו"ד-רו"ח ג'ק בלנגה לקוח, שחתם לוועד הבית בבניין מגוריו על הוראת-קבע חודשית, בסך 200 שקל, ולהפתעתו גילה בחשבונו בבנק חיוב של 1,500 שקל. מנהל ועד הבית השתמש בטופס הוראת הקבע לחיוב חשבון הלקוח על חובות ישנים שטרם שולמו ושהיו בוויכוח.

כשביקש הלקוח מהבנק להחזיר לחשבון את הכסף העודף מעבר לסך המורשה בטופס, התברר, שהבנק לא רואה חובה לעקוב אחר הסכום המורשה בטופס ההוראה, והוא הופנה למוטב, ועד הבית, לדון בהחזרת כספו

בלנגה: "מצבים כאלו מסבכים את החותם ומותירים אותו ללא סעד מיידי, אלא אם יפנה לסעד משפטי, שיכניס אותו להוצאות ולבזבוז משאבים. אני ממליץ ללקוחות, להימנע ככל שניתן מחתימה על הוראות-קבע, כי במכשיר תשלומים זה גלומות סכנות. קשה לעקוב אחר הסכומים שיורדים ופחות פיקוח על מה שקורה בחשבון. וגם, אין הגנה מהבנק במצבים שבהם תחויב בטעות, או בזדון, על סכומים גבוהים יותר משרשום בטופס".

* לא ניתן להגביל את הסכום?

"ניתן לרשום בטופס מה שרוצים, להגביל סכומים, לסייג העברות, אך הבנק לא מתייחס ולא עוקב אחר הסכומים. הציבור לא מודע לכך, שבהוראת-קבע הוא נותן הרשאה למוטב לגשת וליטול כל סכום מחשבונו. במחשבי שני בנקים שדיברתי איתם, אין מעקב אחר התאמת הסכומים הנמשכים לרשום בטופס. מבחינת הבנק, ההרשאה נבדקת ולא סכומים".

* למה בנקים לא מגבילים את הסכום המורשה?

"לטענתם, אתה כלקוח מסכים שייטלו ממך חיובים פלוס הצמדה, ולכן הסכום עשוי להשתנות".

* מתי הבנק יסייע להשיב כספים מחשבון המוטב?

"כשהלקוח מגלה העברה ופונה לבנק בבוקר יום ההעברה, עדיין הבנק יכול לסייע לו למשוך את הכסף מחשבון המוטב ולהשיב

את סכום המשיכה. כי המשמעות היא, שכאילו הוא ביטל את ההוראה באותו בוקר. מאוחר יותר הבנק לא יוכל לסייע, והבעיה תהיה משפטית".

* מה אתה מציע?

"ברמת הפרט מומלץ להימנע מחתימה על הוראת-קבע אלא אם המוטב הוא גוף גדול ומסודר, כעיריות, בזק, חברת חשמל. מומלץ להימנע מכלי תשלום הזה כשהמוטב הוא גוף פרטי כבתי-ספר פרטיים וכד'. במקרים קיצוניים גופים פרטיים עלולים להיקלע למצוקה בתזרים המזומנים, ולמשוך מחשבונך כספים, ואח"כ להיכנס לפשיטת-רגל כשאתה הופך לנושה שלהם.

"ברמת הכלל, אני מציע שבנק ישראל ייכנס לתמונה ויסדיר מכשיר זה, למשל ע"י קביעת תקרה או חיוב הבנקים לבחון את סכום ההעברה מול הסכום המורשה. איני נגד תשלום כזה, רק שבנק ישראל יסדיר אותו ויידע את הציבור בסכנות שגלומות בו".

מקור: גלובס


 אי. טי. סמארט טכנולוגיות בע"מ , כל הזכויות שמורות